Silven Pridom je rođen 1979. godine na jugu Francuske. Nakon detinjstva provedenog u Africi (Kamerun, Niger, Burundi, Mauricijus), u Parizu je studirao književnost i upisao se na doktorske studije koje je potom prekinuo da bi se posvetio pisanju.
Njegov prvi roman, Les matinées d’Hercule (Herkulova jutra), monolog u formi burleske na temu usnulog čoveka i njegovog nepomičnog putovanja, objavila je 2007. izdavačka kuća Serpent à Plumes. Godine 2010. slede naslovi L’affaire furtif (Tajna avantura), sanjarija o arhipelagu na kom se okupio čitav niz likova – poklonici utopija, botaničari, kompozitori i „anarhitekti“, te Tanganyika Project (Projekat Tanganjika), u kojem je, crpeći inspiraciju u natpisima na gradskim zidovima, panoima, oslikanim reklamama i grafitima, autor pokušao da opiše grad Kigoma na obali jezera Tanganjika.
Osim što se bavi pisanjem, Silven Pridom je jedan od pokretača časopisa Gest, u kojem objavljuje intervjue s mnogim savremenim piscima i umetnicima. Pridružio se osnivačima časopisa Tigr 2009. godine. Piše reportaže o afričkim frizerskim salonima u pariskoj četvrti Šato d'O (Africaine Queen /Afrička kraljica/ 2010), kao i o stanovnicima koliba u šumama departmana Arijež (La vie dans les arbres /Život na drveću/, 2011).
Deset godina je radio kao asistent pisca Valera Novarine, a u periodu od 2010. do 2012. u francusko-senegalskoj alijansi u senegalskom gradu Ziginšoru u regionu Kazamans. Za roman Tu, reče Bahi, objavljen u Galimarovoj ediciji L’Arbalèt, Silven Pridom je dobio nagradu „Luj Giju“.
Roman Hronosova žetva slovenačke spisateljice Mojce Kumerdej raskošna je freska kraja 16. veka na prostoru današnje Slovenije, a istovremeno pažljivo detaljno opisivanje svakog i svakojakog vremena... Vera, sumnja i vlast velike su teme ovog romana...
Više o knjiziU četvrtak 12. aprila, u Ambasadi Republike Srbije u Londonu u organizaciji Udruženja srpskih pisaca i umetnika u inostranstvu (ASWA) održano je književno veče posvećeno Geopoetikinoj ediciji Srpska proza u prevodu (Serbian Prose in Translation – SPiT) i književnom opusu Vladislava Bajca, autora i direktora izdavačke kuće Geopoetika.
Povod za ovo književno veče je Međunarodna nagrada Londonskog sajma knjiga za izvrsnost u kategoriji Preduzimljivost u književnom prevođenju koju je Geopoetika dobila nedavno, upravo za ediciju SPiT.
Dalje
Tu, reče Bahi
Silven Pridom
@Svet proze
Godina izdanja: 2015
Cena: 792,00 din