Geofilozofija Mediterana
Katerina Resta
S italijanskog prevela Anđela Arsić Milivojević
Godina izdanja: 2017
Format (cm): 20
Broj Strana: 135
ISBN: 978-86-6145-260-4
Cena: 792 din
-20
%: 633.6 din
Esejima prikupljenim u ovoj knjizi autorka želi da oslika određenu geofilozofiju Mediterana, i ponudi izvesno filozofsko promišljanje koje će biti u stanju da, polazeći od geografske datosti, uhvati geosimboličke i geoistorijske aspekte ovoga mora koje ima ogroman značaj za istoriju Evrope i čitavog Zapada. Mediteran tako zadobija odlike složenog pluriverzuma, jednog mora razlikâ, koje i pored toga pokazuje duboke zajedničke korene. Upravo ta njegova priroda, unitarna i pluralna u isto vreme, u neprekinutom zagrljaju kopna i mora, može da posluži kao paradigma za ponovno promišljanje novih oblika društvene i političke koegzistencije. Da bi se ponovo promislila i Evropa, počinjući od Mediterana, u znaku otvorenosti i gostoljubivosti.
Kao što putuje svojom dušom i ovim prostorom, autorka jednako preispituje i svoje i sveukupne korene kulture, promišljajući ih kroz misli filozofskih i geopoetskih magova nauke i putopisa (od Ničea, Deride... do Brodela i Matvejevića). Tako plovi od univerzalnog do lokalnog, od sveta ka Mediteranu, pa uronivši u Italiju, okružuje Siciliju da bi se skrasila u rodnoj Mesini.
Knjigu prati set kolornih, očaravajućih mapa, uglavnom izrađenih u 12. veku rukom i znanjem Sicilijanca arapskog porekla, El Idrisija, a na dvoru normanskog kralja Sicilije Ruđera II, u Palermu, kosmopolitskom gradu, mediteranskoj osmatračnici čitavog do tada poznatog sveta.
V. Bajac
Katerina Resta (1957) predaje teoretsku filozofiju i filozofiju dvadesetog veka na Univerzitetu u Mesini. Među njena najuža interesovanja spadaju mislioci kao što su Hajdeger, Jinger i Šmit i teme koje se tiču različitosti i drugosti, za koje polazište nalazi kod Deride, Nansija i Levinasa. U njena najnovija izdanja spadaju L’e vento dell’altro, Etica e politica in Jacques Derrida (Događaj drugog, Etika i politika kod Žaka Deride, 2003), L’Estraneo. Ostilità e ospitalità nelpensiero del Novecento (Strano. Neprijateljstvo i gostoprimstvo u filozofiji dvadesetog veka, 2003), Stato mondiale o Nomos della terra. Carl Schmitt tra universo e pluriverso (Svetska država ili Nomos zemlje. Karl Šmit između univerzuma i pluriverzuma, 2009) i Intervista sulla Geofilosofia (Razgovor o Geofilozofiji, 2010, sa Luizom Bonezio).