Presecanje haosa
Jovan Čekić
Godina izdanja: 1998
Format (cm): 20 cm
Broj Strana: 133
ISBN: 86-83053-16-4
Cena: Rasprodato
Knjiga Presecanje haosa bavi se problemima sa kojima se suočava umetnost dvadesetog veka, posebno s aspekta promena koje su nastale sa pojavom tehničke reprodukcije. Filozof i teoretičar umetnosti Jovan Čekić u ovim tekstovima, od kojih su neki pisani za predavanja ili tematske brojeve pojedinih časopisa, piše o radu i uticaju umetnika kao sto su Marsel Dišan i Vudi Alen s jedne strane, do teoretičara kao što su Benjamin, Adorno, Derida, s druge. Ova razmišljanja koja čine neobična ukrštanja ocrtava one pomake u umetnosti koji najavljuju smenu kulture pisma kulturom ekrana.
Jovan Čekić je rođen 1953. godine u Beogradu, gde živi i radi.
Redovni je profesor na Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum, Beograd. Osnivač je Departmana za Digitalnu umetnost. Diplomirao je filozofiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, doktorirao na Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum. Od 1975. godine izlagao je na brojnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je nagrade Memorijala Nadežda Petrović i nagrade Oktobarskog Salona. Bio je urednik za teoriju u časopisu „Moment”. Do 1997. godine bio je direktor i glavni urednik „New Momenta”, časopisa za vizuelnu kulturu. Urednik je edicije „Art" u izdavačkoj kući Geopoetika.
Objavio je knjige: Presecanje haosa (Geopoetika, 1998), monografiju Art Sessions (Geopoetika, 2001) i Izmeštanje horizonta (FMK 2015). Bio je umetnički direktor i selektor BELEF-a 2003. i 2004. godine i umetnički direktor Time Codes, Bijenala mladih u Vršcu, 2002. Predavao je kao gostujući profesor na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu i na Likovnoj akademiji na Cetinju.