Fin-de-Siecle u Beču: politika i kultura
Karl E. Šorske
Preveo s engleskog Raša Sekulović
Godina izdanja: 1998
Format (cm):
Broj Strana: 32 + 368 + 16
ISBN:
Cena: Rasprodato
Studija Karla E. Šorskea predstavlja jedno od klasičnih dela sa područja istorije kulture. Bavi se odnosom kulture i politike na prelomu vekova u Beču - dakle, periodom koji je u velikoj meri odredio puteve moderne umetnosti u dvadesetom veku. Šorskeove analize kreću se u ogromnom rasponu: od književnosti, pozorišta i psihoanalize, do arhitekture, urbanizma, slikarstva i muzike. Krećući se kroz dela pisaca Huga fon Hofmanstala i Artura Sniclera, arhitekte Ota Vagnera, slikara Klimta i Kokoske, kompozitora Senberga i psihoanalitičara Frojda, kao i mnogih drugih, autor neprestano održava ravnotežu izmedju analize kulturnih i umetničkih fenomena s jedne strane, i političkih fenomena, od kojih je jedan nastanak modernog antisemitizma u politici Austro-Ugaske monarhije, s druge strane. Šorskeova uverljiva tumačenja pokazuju kako se moderna umetnost razvijala preko posrednih i neposrednih reakcija na promene u društvenom i politickom životu onog vremena.
Sa svojih osamdeset ilustracija, pisana ležernim, pripovedačkim tonom, koji se obraća i zainteresovanim čitaocima bez specijalističkog obrazovanja, ova Šorskeova knjiga vrlo brzo je postala standardni priručnik ne samo za proučavanje modernizma na prelomu vekova, nego i za pisanje istorije kulture na kraju našeg veka.
Karl Šorske (1915-2015) bio je profesor na Prinston Univerzitetu. Autor je sledećih dela: Fin-de-Siecle Vienna; German Social Democracy, 1905-1917: The Development of the Great Schism. Sa Tomasom Benderom (Thomas Bender) je uredjivao: Budapest and New York: Studies in Metropolitan Transformation, 1870-1930 i American Academic Culture in Transformation.