Britanske studije kulture
Geografija, nacionalnost i identitet
Dejvid Morli, Kevin Robins
Preveli s engleskog: Ivan Panović, Srđan Simonović, Ljiljana Marković
Godina izdanja:
Format (cm): 22 cm
Broj Strana: 510
ISBN: 86-7666-017-4
Cena: 1452 din
-20
%: 1161.6 din
Knjiga Britanske studije kulture prati dinamiku savremene britanske kulture nastojeći da identifikuje njene nove konfiguracije i putanje kojima bi se mogla kretati u budućnosti, počev od onih koje oblikuje kolonijalno nasleđe nacije, pa do onih koje su rezultat novih formi kulturne politike - etničke, potrošačke, politike regije i zaštite životne sredine.
Knjiga sadrži preko trideset eseja u kojima stručnjaci za date oblasti raspravljaju o gotovo svim aspektima kulture i identiteta u savremenoj Britaniji, analizirajući promene te kulture i identiteta u kontekstu globalizacije. Uvodni deo knjige posvećen je različitim koncepcijama „britanstva" i identiteta, uključujući engleski, škotski, irski, velški, britansko-azijski i crnački identitet. U drugom delu se zatim analizira odnos između tradicije i nasleđa u savremenoj kulturi, dok je u završnom delu dat pregled različitih životnih stilova, potkultura i kulturnih politika koje na mnogo načina preoblikuju savremena značenja prideva „britanski".
Dejvid Morli je profesor komunikacija na Koledžu Goldsmits londonskog univerziteta. Napisao je: Publika širom zemlje (BFI, 1980), Porodična televizija (Comedia, 1986), Televizija, publika i kulturološke studije (Routledge, 1992), Prostori identiteta (sa Kevinom Robinsom, Routledge, 1995). Koautor je: Stjuart Hol: kritički dijalozi u studijama kulture (sa Kuan Sing Čenom, Routledge, 1996) i Britanskih studija kulture (sa Kevinom Robinsom, Oxford University Press, 2001). Kevin Robins je profesor na Odeljenju za sociologiju (City University, London). Autor je brojnih knjiga na temu novih tehnologija i medija u koje spadaju Vreme tehnokulture (Routledge, 1999) i Virtualni univerzitet?, obe u saradnji sa Frenkom Vebsterom.