Balkanski mit
Pitanja identiteta
Dejvid A. Noris
Prevela s engleskog Tanja Slavnić
Godina izdanja: 2002
Format (cm):
Broj Strana: 240
ISBN:
Cena: Rasprodato
Autor knjigu počinje i završava ratovima na prostoru bivše Jugoslavije, pružajući jedno drugačije viđenje krize u svojim prikazima književnih i filmskih ostvarenja iz ovog regiona. Na Zapadu je stvorena predstava o Balkanu kao o jednom primitivnom prostoru a njegove istorijske i geografske kompleksnosti svedene su na uske horizonte mita. Ovaj proces kulturnog kolonijalizma, koji je započet pre više od 150 godina može se pratiti sve do skorašnjih izveštaja svetskih medija o nedavnim sukobima u bivšoj Jugoslaviji. Takvi negativni stavovi izazvali su strepnje u regionu vezane za pitanja identiteta, i mnogi pisci opisuju sudar kultura prilikom dolaska stranaca iz spoljašnjeg sveta koji se nalazi na višem stupnju samosvesti i potpuno je slep za lokalnu stvarnost. Njihovi strahovi pobuđuju još dramatičnije priče o potpunom uništenju civilizacije i povrtaku na atavističko, premodernističko stanje koje je epitom samog balkanskog mita. Ova apokaliptična vizija nigde nije tako naglašena kao u novim književnim i filmskim ostvarenjima koja se bave ratovima s kraja dvadesetog veka.
Dejvid A. Noris (David A. Norris) rođen je 1957. u Šefildu, Velika Britanija. Diplomirao je 1980. na Odseku za srpskohrvatski jezik i jugoslovenske književnosti, u Školi za slovenske i istočnoevropske studije Univerziteta u Londonu. Doktorsku disertaciju Time in the Novels of Miloš Crnjanski odbranio je 1989. na Univerzitetu u Notingemu. Od 1980. do 2017. predavao je srpsku i hrvatsku književnost, istoriju, kulturu i jezik na Katedri za slavistiku u Notingemu, gde je od 2009. do 2017. obavljao i dužnost upravnika katedre.
Objavio je sledeće knjige: The Novels of Miloš Crnjanski: An Approach Through Time (1990), Teach Yourself Serbo-Croat (1993), In the Wake of the Balkan Myth: Questions of Identity and Modernity (1999), Teach Yourself Croatian (2003), Belgrade: A Literary and Cultural History (2008), Complete Croatian (2010), Haunted Serbia: Representations of History and War in the Literary Imagination (2016), a zajedno sa Vladislavom Ribnikar Teach Yourself Serbian (2003) i Complete Serbian (2010). Priredio je zbornik radova Miloš Crnjanski and Modern Serbian Literature (1988). Njegova knjiga In the Wake of the Balkan Myth pojavila se na srpskom jeziku u izdanju Geopoetike (Balkanski mit, 2002), a udžbenik Teach Yourself Croatian preveden je na poljski (Język chorwacki dla początkujących, 2006) i na nemački jezik (Lextra Sprachkurs Plus Kroatisch, 2010). Pored toga, objavio je i preko 70 kraćih stručnih radova u knjigama i časopisima. Živi i radi u Notingemu i Beogradu.