Identično različito
Tihomir Brajović
Godina izdanja: 2020
Format (cm): 20
Broj Strana: 319
ISBN: 978-86-6145-359-5
Cena: 1078 din
-30
%: 754.6 din
Ogled Tihomira Brajovića, redovnog profesora Filološkog fakulteta (Katedra za srpsku književnost), ispituje pojavljivanje značajnih dela srpskog, hrvatskog i slovenačkog romantizma (Gorski vijenac Petra Petrovića Njegoša, Smrt Smail-age Čengića Ivana Mažuranića, Krštenje na Savici France Prešerna) u javnoj riječi bivšeg jugoslovenskog prostora.
Pisan povodom reprezentativnih djela jugoslovenske romantike, ogled Tihomira Brajovića ulazi u pitanja koja su od godina nastajanja tih djela zanimala njihove tumače i na koje je svaka epoha imala svoj odgovor. Savremene ideje o smislu književnih tvorevina i metode interpretacije, posebno radikalan zaokret u državnoj istoriji jugoslovenskih naroda, omogućuju da se ono što je bilo na rubu postavi u središte smisla tekstova. Čvrst metodološki okvir, otvorenost prema dosadašnjim tumačenjima, precizne analitičke procedure, istorijskopoetičke relacije koje povezuju savremenu i romantičnu književnu svijest, u cjelini uzev daju izuzetno uspio i kompleksan pogled na razmatrana pitanja.
Dušan Ivanić
Zamišljenu i realizovanu u formi komparativno-imagološkog ogleda, s namerom da pokaže na koji način kulturnoistorijski procesi na slovenskom tlu podstiču i usmeravaju političku imaginaciju, i, vice versa, kako pesnička imaginacija daje odgovarajući oblik tim procesima, kako se u pesničkim tekstovima uobličava svest o identitetu, kako tom identitetu poezija daje lik i smisao, te kako ga, u krajnjoj instanci potvrđuje, Tihomir Brajović napisao je u mnogo čemu pionirsku studiju iz oblasti južnoslovenske komparatistike.
Mihajlo Pantić
Tihomir Brajović (Podgorica, 1962), redovni je profesor na Katedri za srpsku književnost sa jugoslovenskim književnostima Filološkog fakulteta u Beogradu. Bavi se književnom kritikom, istorijom i teorijom književnosti.
Knjige:
Kontroverzni metatekst, Beograd 1992.
Poetika žanra, Beograd 1995.
Reči i senke: Izbor iz transsimbolističkog pesništva devedesetih, Beograd 1997.
Od metafore do pesme, Priština – Beograd 1998.
Teorija pesničke slike, Beograd 2000.
Oblici modernizma, Beograd 2005.
Identično različito, Beograd 2007.
Kratka istorija preobilja, Zrenjanin 2009.
Zaborav i ponavljanje: Ambivalentno lice moderniteta u romanu Na Drini ćuprija, Beograd 2009.
Fikcija i moć: Ogledi o subverzivnoj imaginaciji Ive Andrića, Beograd 2011.
Komparativni identiteti, Beograd 2012.
Narcisov paradoks, Beograd 2013.
Groznica i podvig, Beograd 2015.
Pedagoška fikcija, Zagreb 2019.
Godina izdanja: 2017
Cena: Rasprodato
Cena e-book: 600 din