Trinaesti mesec
Portreti morskih nomada
Nataša Rogelja
Sa slovenačkog prevela Jelena Dedeić
Godina izdanja: 2023
Format (cm): 20
Broj Strana: 192
ISBN: 978-86-6145-426-4
Cena: 1199 din
-30
%: 839.3 din
E-book cena: 719.4 din
Nominovana za književnu (putopisnu) nagradu Krilata kornjaća (Krilata želva) 2019. godine i uvrštena među deset najčitanijih knjiga u Sloveniji!
Antropološkinja dr Nataša Rogelja provela je sedam godina ploveći sa svojom porodicom između obala Mediterana, koristeći etnografsku metodu da posmatra i upoznaje morske nomade, a književni stil da ih opiše. Antropolozi inače ovaj način života zovu „migracija kao životni stil“.
Na Mediteranu, prema nekim procenama, na jedrilicama i drugim čamcima živi od tri do pet hiljada ljudi. Plovilo je njihov prvi i često jedini dom. Međutim, ovo nije stručna knjiga o antropologiji morskog života (autorka je takvu već objavila: Blue Horizons / Plavi horizonti). Trinaesti mesec je književna zbirka fascinantnih životnih priča morskih nomada, koje su isprepletene s putovanjima autorkine porodice kroz luke i uvale Mediterana.
Autorkin stil najviše naginje eseju. No, iako je iza njene proze vidljiv antropološki pristup, on nikada ne preuzima glavnu ulogu, već se pre ogleda u književnoj priči, najčešće kroz biografski pristup.
„Zajednička karakteristika modernih morskih nomada je samodovoljnost – individualizam i antikonzumerizam – ili arhetipsko hodočašce čoveka ka samome sebi, uz odluku o putovanju i san o moru. Ovo su moderne priče o ljudima koje je putovanju privukao duh avanture ili neki drugi razlog.“
EMS
„Ovo je knjiga o ljudima koji su stalno na putu svojom voljom.“
Blaž Mazi
„Apsurdne priče putnika koji svojim životima preokreću putovanje u formu dužeg nomadskog života, dirnu sve nas, aktere brzog i izmičućeg vremena koje nestaje. Slike koje je opisala autorka imaju nameru da zaustave čitaoca, dajući mu vremena i za odmor i za razmišljanje o ukradenom vremenu, u trinaestom mesecu.“
Boštjan Svete, Bukla 142
Nataša Rogelja studirala je etnologiju, kulturnu antropologiju i sociologiju kulture na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Ljubljani i doktorirala iz oblasti socijalne antropologije 2005. godine. Od 2011. radi kao naučna saradnica u Institutu za slovenačko iseljeništvo i migracije pri Naučno-istraživačkom centru Slovenačke akademije nauka i umetnosti. Njen rad fokusira se na migracije životnog stila, studije mobilnosti, nove oblike nomadizma, radne migracije žena, a odnedavno i na eksperimentalnu etnografsku metodologiju, kao i kreativnu publicistiku. Njena knjiga Hodopisi. Etnografski eseji s metodološkim razmišljanjima o hodanju i pisanju (2023) nastala je u koautorstvu sa Špelom Ledinek Lozej s kojom je hodala i pisala više od dvadeset pet godina. U svojoj studiji na engleskom jeziku Plavi horizonti (Blue Horizons, 2017) bavila se istraživanjem nomada novog doba s antropološkog gledišta.
Njene publikacije obuhvataju niz antropoloških monografija i članaka, etnografske foto-dokumentarne izložbe, predavanja, knjige i romane za decu, kao i putopisne reportaže za novine.
Ona je i majka troje dece; trenutno živi u Ljubljani, ali uvek u mislima ka dalekim obalama, u iščekivanju onoga što sledi.