Jestiva istorija čovečanstva
Tom Stendidž
Prevela s engleskog Bojana Vujin
Godina izdanja: 2010
Format (cm): 24 cm
Broj Strana: 227
ISBN:
Cena: Rasprodato
Da li znate koje je najrazornije i najefektnije oružje u istoriji ratovanja? Nije ni mač, ni mitraljez, ni tenk, ni atomska bomba. Jedno drugo oružje ubilo je mnogo više ljudi i odredilo ishod brojnih sukoba - hrana ili, preciznije, kontrola izvora hrane.
Ova knjiga istoriju posmatra na jedan potpuno nov način: kao niz transformacija koje je izazvala, omogućila ili na koje je uticala hrana. Ona ne pokušava da sumira čitavu istoriju hrane ili čitavu istoriju sveta. Umesto toga ona se, koristeći genetiku, arheologiju, antropologiju, etnobotaniku i ekonomiju, fokusira isključivo na mesta gde se ukrštaju istorija hrane i istorija sveta, kako bi postavila jedno jednostavno pitanje: koje su to vrste hrane najviše doprinele oblikovanju današnjeg sveta, i kako?
Na kraju krajeva, hrana je, tokom istorije, bila i doslovno pokretač svega što je iko ikada učinio.
Tom Stendidž je autor knjige Istorija sveta u 6 pića, koju je Geopoetika objavila 2007. godine.
Tom Stendidž je urednik poslovnih vesti u Ekonomistu i autor Istorije sveta u 6 pića (bestselera Njujork tajmsa), kao i knjiga Turčin (The Turk), Dosije Neptun (The Neptune File) i Viktorijanski internet (The Victorian Internet), koju je Vol strit džernal opisao kao „kultni klasik tačka-kom".
Na Viktorijanskom internetu zasnovan je dokumentarni film Kako su Viktorijanci umrežili svet (How the Victorians Wired the World). Piše o nauci i tehnologiji za brojne časopise i novine, među kojima su Vajerd, Gardijan, Dejli telegraf i Njujork tajms. Stendidž je diplomirao inženjerstvo i informatiku na Oksfordskom univerzitetu, i najnemuzikalniji je član svoje porodice. Živi u Londonu, u Engleskoj, sa suprugom, kćerkom i sinom.