Privatni život drveća
Alehandro Sambra
prevela sa španskog Zorica Novakov-Kovačević
Godina izdanja: 2010
Format (cm):
Broj Strana: 95
ISBN: 978-86-6145-020-4
Cena: Rasprodato
Ovo je roman o jednoj noći u kojoj glavni junak Hulijan (univerzitetski profesor književnosti i pisac nedeljom) čeka, pun strepnje, svoju ženu Veroniku (slikarku koja pravi kolače) da se vrati sa časova crtanja i uspavljuje Danijelu (Veronikinu ćerku) pričama o životu drveća. Veronika se neće vratiti.... Iako često i tužan i tmuran, Privatni život drveća odiše toplinom i osvaja čitaoca snagom gotovo svake rečenice.
Priča u priči, kratak roman izuzetne zrelosti koji svoju svedenost pretvara u izuzetnost, govori o preplitanju književnosti i realnosti, razočaranjima i iluzijama, o smrti i umiranju, umiranju ljubavi, vere, želje, romana, ideja, pisaca, slave....
Privatni život drveća krasi savršenstvo priče i, premda Sambra minimalističku strukturu romana gradi po uzoru na japansko pripovedanje, a donekle je vidljiv i uticaj metaproznih romana Pola Ostera - pred nama je svež i izuzetno originalan pisac.
Alehandro Sambra (1975) čileanski je pisac koga je čuveni književni britanski list Granta uvrstio u listu najboljih hispanskih pisaca. Za roman Načini povratka kući (Geopoetika, 2012) dobio je dve književne nagrade, Altasor (2012) i nagradu engleskog PEN-a za prevedenu prozu (2013). Bio je finalista najprestižnije međunarodne nagrade za kratku prozu „Frenk O’Konor“ (2015) sa zbirkom Mis documentos (Moji dokumenti). Dobitnik je holandske nagrade „Princ Klaus“ za celokupno delo (2013). Pored spomenutog, Načini povratka kući, objavio je romane Privatni život drveća (Geopoetika, 2010), neobičan i jedinstveni Faksimil (Geopoetika, 2017) i Čileanski pesnik (2020), kao i eseje Ne čitati (2018) i zbirku tekstova Slobodna tema (2019). Dela su mu prevedena na desetine jezika i osvojila su čitalačku publiku širom sveta. Priče objavljuje u časopisima Njujorker, Pariz rivju, Harpers magazin, Tin haus...
Prema prvom romanu Alehandra Sambre Bonsai (Geopoetika, 2023), dobitniku prestižne nagrade kritike i nacionalne književne nagrade za najbolji roman godine (2006), čileanski reditelj Kristijan Himenes snimio je istoimeni film, koji je prikazan u Kanu u selekciji „Izvestan pogled“ 2011. godine.
Na filmskom festivalu Sandens 2017. premijerno je prikazan film Vida de familia (Porodični život) u režiji Kristijana Himenesa i Alisije Šerson, baziran na istoimenoj Sambrinoj priči i po njegovom scenariju.
Danas živi u Meksiko Sitiju.