Zen i japanska kultura
Daisec T. Suzuki
Preveo s engleskog: Dejan D. Marković
Godina izdanja: 2005
Format (cm):
Broj Strana: 363
ISBN:
Cena: Rasprodato
Zasigurno najvažnije delo o zenu u dvadesetom veku, ova knjiga je vredan izvor za one koji žele da razumeju položaj i značaj zena u okviru japanskog načina života i japanske umetnosti.
Daisec Suzuki jednostavnim i poetičnim jezikom objašnjava šta je zen (i šta nije) i kako je pomagao uobličavanju estetičkih osnova japanske kulture. On razjašnjava čudnovatu ulogu zena u filozofiji samuraja, suptilno portretišući odnose između zena i mačevalaštva, haiku poezije, čajne ceremonije, konfučijanizma i ljubavi prema prirodi.
Daisec Teitaro Suzuki najveći je autoritet za zen budizam i autor više od stotinu knjiga i radova na tu temu. Živeo je 95 godina, aktivan do poslednjeg časa.
Prijateljevao je sa mnogo značajnih ljudi na koje je veoma uticao: Karl Gustav Jung, Erih From, Martin Hajdeger, Karl Jaspers, Arnold Tojnbi...
Herbert Rid ga je okarakterisao kao „spoj nevinosti deteta i svetosti sveca“.
Daisec Teitaro Suzuki najveći je znalac zen budizma i autor preko stotinu knjiga i radova na ovu temu. Rođen je 1871. godine u Japanu i umro je u Tokiju 1966. u svojoj 95. godini.
Započeo je svoju karijeru kao nastavnik engleskog jezika, a izučavao je zen kao budistički učenik u velikom čuvenom zen manastiru i Kamakuri. Od 1897. go 1908. godine radio je u Sjedinjenim Državama kao urednik i prevodilac. Kasnije je postao predavač na Tokijskom kraljevskom univerzitetu.
Oženio se 1911. godine Beatris Erskin Lejn i sa njom osnovao i uređivao The Eastern Buddhist, časopis objavljivan u Kjotu na engleskom jeziku. Uticaj na Eriha Froma materijalizovao se njihovom zajedničkom knjigom Zen budizam i psihoanaliza (svojevremeno objavljenom na srpskom jeziku). Druge važnije knjige D.T. Suzukija: Eseji o zen budizmu u tri toma, Suština budizma, Uvod u zen budizam (Uvod K. G. Jung), Studije zen budizma, Zen i japanski budizam.
Godina izdanja: 2022
Cena: 1320 924 din