Zakon džungle
Agresivnost kod biljaka, životinja i ljudi
Žan-Mari Pelt
Preveo s francuskog: Robert Rakočević
Godina izdanja: 2005
Format (cm):
Broj Strana: 192
ISBN:
Cena: Rasprodato
Nasilje i agresivnost ne samo da su svuda oko nas već nam se svakodnevno nameću sa ekrana poput omiljenog proizvoda naše kulture. Proizvodeći anksioznost i strah, nasilje menja odnose među ljudima, širi nepoverenje, izaziva strepnju i netrpeljivost. Možda upravo ono na pravi način oslikava ova beznadežno hladna društva u kojima živimo.
Zakon džungle je nesvakidašnja knjiga koja otkriva kako u naizgled mirnom i nepokretnom biljnom svetu takođe postoji borba, zastrašujući ratnici koji osvajaju teritorije, hemijska oružja, ali i druželjubivost i kolegijalnost. Životinje se sukobljavaju oko hrane, teritorije, seksualnih partnera i zaštite mladunaca. Ipak, priroda je izumela vešte strategije kojima je cilj da regulišu agresivnost kod životinja. One se primenjuju i usavršavaju kod riba, ptica, pa čak i kod vukova, ali, nažalost, ne kod pacova i... ljudi.
Ljudi su oduvek pokušavali da ovladaju agresivnošću koja na tako dramatičan način preti našoj vrsti, dozivajući u pomoć filozofiju, religiju, psihologiju, sociologiju, ali nisu u tome uspeli. Agresivnost mora da se shvati da bi se savladala i kanalisala. Čovek je deo prirode i zato mora da se nadahnjuje primerima koje mu ona nudi.
Ova jedinstvena knjiga prezentuje takve primere na nov i zanimljiv način otvarajući brojna vrata za analizu i rešavanje jednog od najvećih problema savremenog čoveka.
Žan-Mari Pelt (1933-2015) čuveni je francuski botaničar-ekolog, osnivač Evropskog instituta za ekologiju u Mecu i jedan od osnivača Komiteta za nezavisno istraživanje i obaveštavanje o genetskom inženjerstvu (Comite de recherche et d’information independantes sur le genie genetique – CRIIGEN).
Naučnu karijeru započeo je kao profesor biologije na Farmaceutskom fakultetu u nansiju i fiziologije biljaka na Prirodnjačkom fakultetu Univerziteta u Mecu, da bi se definitivno opredelio za farmakologiju. Posebno polje njegovog interesovanja je tradicionalna farmakologija zemalja u koje su ga vodile brojne naučne misije – Maroka, Togoa, Dahomeja, Obale Slonovače, avganistana...
U javnosti je poznat kao izuzetno kompetentan sagovornik u pitanjima bezbednosti namirnica, posebno onih genetski modifikovanih, čiji je bio veliki protivnik. Bile su veoma popularne njegove radio emisije o prirodi na talasima Radija Frans-Inter (CO2 mon amour i Chasse croise), kao i njegove televizijske emisije i filmovi (L’Aventure des plantes 1 i L’Aventure des plantes 2, proglašen najboljim dokumentarcem 1987). Za mnogobrojne stručne publikacije pisao je tekstove o svetu biljaka i ekologiji.
Kod nas su prevedena i objavljena njegova dela Zakon džungle (Geopoetika, 2005) i Tajni govor prirode (Geopoetika, 2010).
Godina izdanja: 2022
Cena: 1320 924 din