Priče sa Galiole
Vertikalni putopis
Arsenije Jovanović
Godina izdanja: 2011
Format (cm): 20
Broj Strana: 192
ISBN: 978-86-6145-081-5
Cena: 704 din
-20
%: 563.2 din
Priče sa Galiole Arsenija Jovanovića mnogo su više od putopisa. Vlasnik dinastije „Galiola” – jer svi Arsenijevi čamci i brodice na kojima je plovio zvali su se Galiola – pripoveda priču o svetu još od vremena kada je kao sedmogodišnjak spustio mamino korito za veš u reku i otisnuo se sa dvogodišnjim bratom u daleki svet. Otada, malo vremena je proveo na sidrištu, svejedno da li je u Rovinju ili u Beogradu. Luke postoje da bi se iz njih isplovilo.
U ovoj knjizi pluta rasuti teret jednog života koji se živeo punim jedrima. To su studije o pomorstvu, brodski dnevnik, avanturistički roman, memoari, vodič za plovidbu Savom i Dunavom, Crnim, Mramornim, Egejskim, Jonskim i Jadranskim morem. Brodio je Arsenije na svojim Galiolama mnogo dalje. I po horizontali, i po vertikali. „Galiola” nisu samo brodovi i čamci. Galiola je i hrid na Severnom Jadranu, tačka sa kojom se okončava ovaj putopis.
Dragan Velikić
Čovek bi rekao – ako putopisi uopšte imaju putanju, onda je ona horizontalna. Jer ide nekako pravo, u daljinu, čak i onda kada su pred njom prepreke.
Arsenije Jovanović nas je podučio da se horizontalnom putovanju može pridodati i ono vertikalno, i to istovremeno. Kada bolje razmislimo, jedno bez drugoga i ne idu. A on je svoje viđenje ovog svojevrsnog ekološkog putešestvija zahvatio upravo „uspravno”; i po dubini i po visini, od sidra do jarbola, od težine misli do lakoće zvezda, duboko do čistote vode i visoko do jasnoće neba.
U Pričama sa Galiole saputnici smo jednom neustrašivom i znatiželjnom duhu koji nas o jednom trošku vodi kroz slatke vode dveju reka i preko slane vode pet-šest mora. I sve to u tri različita putovanja, na više različitih a istih Galiola, sa raznoraznim mornarima – istovremeno! Tako to ide sa putnikom po vodama sveta. Za njega su sva putovanja i svi brodovi – jedno.
Vladislav Bajac
Arsenije Arsa Jovanović je pozorišni, televizijski, radijski i filmski reditelj. Takođe je kompozitor elektroakustičke i konkretne muzike, povremeno prevodilac, fotograf i pisac. Autor je više pozorišnih adaptacija i televizijskih scenarija, potpisnik brojnih tekstova i adaptacija za radio. Autor je knjige Kosančićev venac 19.
Objavljivao je poeziju, kasnije putopisne tekstove po časopisima i novinama, eseje i radne beleške prilikom mnogobrojnih projekata za pozorište i radio.
Bio je profesor na Katedri za glumu pri FDU u Beogradu.
Neko vreme bio je stalni reditelj Narodnog pozorišta i Jugoslovenskog dramskog pozorišta u Beogradu. Režirao je i u beogradskom Ateljeu 212, dečjem pozorištu „Boško Buha“, u bugarskom nacionalnom teatru „Ivan Vazov“, u Šefildu (Engleska), dve režije u Performing Arts centru u Olbeniju (država Njujork, SAD), režije u pozorištu „Marin Držić“ u Dubrovniku, Narodnom pozorištu u Zadru i Šibeniku, dve predstave u Narodnom pozorištu u Užicu (obe učesnice beogradskog Bitefa).
Autor-kompozitor mnogobrojnih radiofonskih dela za Radio Beograd, WDR (Studio akustische Kunst, Keln, Nemačka), Deutschlandradio (Berlin), SFB (Berlin), YLEIS Radio (Finska), University of Technology (Sidnej, Australija), ORF (Austrijski nacionalni radio), Radio educación (Mexico City), Radio France, RAI (Italia), Radio Zagreb.
Inicijator i učesnik u više eksperimentalnih radionica u oblasti umetnosti zvuka. Učestvovao u osnivanju kasnije proslavljenog programa pri Austrijskom nacionalnom radiju – Kunstradio (ORF), voditelj i učesnik seminara-radionice zvuka na Farskim ostrvima, u Helsinkiju i Ouliju (Finska), voditelj seminara-radionice zvuka pri Performing Arts Centre (University of Technology, Sidnej, Australija).
Audio i audio-ambijentalne instalacije: Ambijentalna instalacija „Duh vode“ u Rimskom bunaru na Kalemegdanu (Beograd), ambijentalna instalacija „Spirit of Water“ u lagumima pod starom crkvom u Erlangenu (Nemačka), instalacija „Balkan Gezwitsher“ u holu radijske kuće SFB (Berlin), ambijentalna instalacija (grad Hvar, Hrvatska).
Muzika za film: Kompozicija „Kremansko proročanstvo“ korišćena u filmu Tanka crvena nit (1998) Terensa Malika. Fragmenti kompozicija „Zvučni testamenti planine Atos“, „Faunophonia Balcanica“, „Approaching“, „Ma Maison“ i „Ptice u puščanim cevima“ korišćeni u filmu Drvo života Terensa Malika, nagrađenom maja 2011. Zlatnom palmom u Kanu i nagradom Međunarodnog žirija filmskih kritičara.
U filmovima Terensa Malika, pod radnim naslovima Burial i Voyage of Time, koji su u fazi postprodukcije, koriste se ove i druge kompozicije.
Značajnija televizijska ostvarenja: Serija Vreme fresaka (petnaest epizoda, TV Beograd), serija dokumentarnih drama. Eksperimentalni autorski filmovi „Kanfanar 10“, „Prazvuk“, „Resavska pećina“ (TV Beograd), „Ulica Ane Frank“ (TV Novi Sad) i drugo.
Najuži izbor iz značajnijih pozorišnih režija: Tomas Mor, Zli dusi, Magbet (Narodno pozorište, Beograd), Nastojnik, Veština, Korešpodencija (Atelje 212, Beograd), Šest lica traže pisca (Performing Arts Centre, Olbani, SAD), Lomača, Balada o Luzitanijskom strašilu (Narodno pozorište, Užice).
Pozorišne nagrade: Oktobarska nagrada grada Beograda za režiju predstave Rezervista (Narodno pozorište, Beograd), Zlatni lovorov venac na Festivalu malih scena (Sarajevo) za predstavu Nastojnik (Atelje 212), Zlatni lovorov venac na Festivalu malih scena (Sarajevo) za predstavu Veština (Atelje 212), više prvih i drugih nagrada na festivalu „Pozorišta Srbije“.
Radijske nagrade za radiofonska i elektroakustička dela:
Prix Italia za „Resavsku pećinu“ (Venecija), Prix Italia za „Krajputaše“ (Venecija), Premio ondas za „Resavsku pećinu“ (Barselona, Španija), Premio ondas ex aequo sa Nedom Depolo za „Duž duge duge ulice“ (Barselona, Španija), Grand prix Radio France International za delo „La parata“ sa Ilinkom Čolić Jovanović, Prix Acustica International za „Faunophonia Balcanica“ (WDR, Keln), tri nagrade (dve druge i jedna prva) na Međunarodnom festivalu radija u Meksiko Sitiju za „Archipelago Prospero“, „Trans DADA Belgrade Express“ i „Toast to Radio“, Grand Prix za „Concerto Grosso Balcanico“ (Rust, Austrija), Aprilska nagrada grada Beograda za radiofonsko delo „Arhipelag Prospero“, Finalist award za „Archipelago Prospero“ na Njujorškom festivalu radija.
Nagrade za fotografiju: Finalist award na Njujorškom festivalu fotografije. Dobitnik više nacionalnih nagrada.