Svet stvaranja
Istorija junaka mašte
Danijel Dž. Borstin
Preveli s engleskog Ivana Velimirac, Vladimir Ignjatović, Zorica Đergović- Joksimović, Mirjana Ognjanović, Vanja Savić i Siniša Mitrović
Godina izdanja: 2002
Format (cm): 21 cm
Broj Strana: 815
ISBN: 86-7666-030-1
Cena: Rasprodato
Drugi tom čuvene trilogije istaknutog američkog istoričara. Prvi tom Svet otkrića Geopoetika je objavila 2001. godine.
U pripovesti punoj biografskih detalja vidimo Dantea, Čosera, Rablea, Servantesa, Šekspira i druge velike stvaraoce predstavljene u kontekstu vlastitog doba. Bokaču je kuga ponudila izazov da ispriča stotinu priča koje do danas nisu zaboravljene. Bruneleski je stvorio elegantnu kupolu katedrale u Firenci da bi spasao svoj grad od sramote koju bi mu doneo nezavršeni spomenik. Mikelanđelov angažman u Sikstinskoj kapeli ishod je namere njegovih takmaca da jednog neiskusnog umetnika diskredituju dajući mu nemoguć zadatak.
Velike stvaraoce nije obeshrabrivala prepreka - slepilo Miltona, oštećeni vid Preskota, Parkmana, Džojsa, gluvoća Betovena, astma Prusta, dosada života bankarskog činovnika Eliota, ograničenost društvene uloge žene Virdžiniju Vulf. Ova poznata imena postaju živi junaci imaginacije u Borstinovoj priči o njihovom naporu da svet stvore iznova: u Rableovim apsurdima, iluzijama Don Kihota, Gibonovoj viziji propasti imperije, Balzakovim pričama o ljubavi i novcu, Dikensovim o borbi i pobedi. Vidimo kako slikarstvo na zapadu iz zanatske tradicije prelazi u Đotove intuicije, Leonardove vizije protkane naukom, Moneove lične trenutke i Pikasove okrutne vizije. Muzika, nekada oblast gregorijanskih korala, postaje Hajdnov sekularni svet koji treba da se dopadne vladaocu, a onda postaje predstava namenjena javnosti kod Mocarta i Betovena i opera koja oblikuje nacionalnu svest kod Verdija i Vagnera.
Svet stvaranja je epska istorija o neumornom ljudskom duhu.
Danijel Dž. Borstin (1914-2004), istaknuti američki istoričar, radio je u Kongresnoj biblioteci u Vašingtonu, od 1975. do 1987, kao upravnik Nacionalnog muzeja američke istorije, Smitsonijan, a dvadeset pet godina predavao je istoriju na Univerzitetu u Čikagu. Izuzetan stvaralac i čovek ogromnog obrazovanja, bavio se istorijom, sociologijom, politikom i pravom. Njegova plodna karijera pisca trajala je preko pedeset godina i za to vreme napisao je dvadesetak knjiga koje su prevedene na isto toliko jezika i prodavane u milionskim tiražima širom sveta.
Neki od naslova iz ovog bogatog opusa su: Tajanstvena nauka prava, Genij američke politike, Amerika i predstave o Evropi, Demokratija i njena nezadovoljstva, Skrivena istorija, Izgubljeni svet Tomasa Džefersona, kao i trilogija Svet otkrića, Svet traganja i Svet stvaranja, koju je Geopoetika objavila u prevodu na srpski jezik.
Njegovo najpoznatije delo je trotomno izdanje Amerikanci. Za prvi tom, Kolonijalno iskustvo, dobio je Bankroftovu nagradu, za drugi tom, Državotvorno iskustvo, Parkmanovu, a za treći tom, Demokratsko iskustvo, Pulicerovu nagradu.
Jedan je od samo nekoliko ljudi koji su za svoje delo dobili ove tri najuglednije nagrade, pored velikog broja drugih nagrada i priznanja.
Bio je poznat po sposobnosti da vešto povezuje različite žanrove i istorijske teme, ogromnu količinu istorijskih podataka i zanimljive priče, i to izuzetnim jezičkim bogatstvom koje nedostaje mnogim profesionalnim istoričarima. Često je isticao da se istorija uvek može i pisati i čitati kao lepa književnost i to je potvrdio svojim knjigama.